Kripto Para HaberleriHaberler

ABD’li yetkililer, fidye yazılımı aktörlerinden 6,1 milyon dolarlık kripto para ele geçirdi, Chatex’i yaptırım listesine ekledi

Başsavcı Merrick Garland, "Bu son olmayacak; ABD hükümeti tüm fidye yazılımı ekosistemini agresif bir şekilde takip etmeye ve ulusumuzun siber tehditlere karşı direncini artırmaya devam edecek" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, fidye yazılımı aktörleri için işlemleri kolaylaştırdığı iddia edilen kripto para borsası Chatex ve destek ağına yaptırım uygulayacağını duyurdu.

8 Kasım’da yayınlanan bir tavsiye güncellemesinde, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi veya OFAC, Chatex’in yanı sıra IZIBITS OU, Chatextech SIA ve Hightrade Finance‘i ABD hükümeti tarafından onaylanan kuruluşlar listesine ekledi. Bakanlık, Chatex’in Eylül ayında onayladığı Çek Cumhuriyeti ve Rusya merkezli Suex OTC ile “doğrudan bağları” olduğunu iddia etti.

OFAC’a göre Chatex, borsa işlemlerinin yarısından fazlasının “darknet pazarları, yüksek riskli borsalar ve fidye yazılımları gibi yasadışı veya yüksek riskli faaliyetlere kadar takip edilmesiyle” fidye yazılımı grupları için işlemleri kolaylaştırmaya yardımcı oldu. Yaptırım listesine borsanın eklenmesi, Letonya ve Estonya makamlarının Chatextech’in faaliyetlerini askıya almasını ve IZIBITS OU’nun lisansını iptal etmesini takip ediyor.

Departman, “Chatex gibi ilkesiz sanal para borsaları, özellikle de suçlular için gelirleri aklamak ve nakde çevirmek suretiyle, fidye yazılımı faaliyetlerinin karlılığı için kritik öneme sahiptir” dedi. “Hazine, kötü niyetli siber aktörleri engellemek, yasadışı yollarla elde edilen suç gelirlerini engellemek ve Amerikan halkına karşı ek eylemleri caydırmak için mevcut tüm yetkileri kullanmaya devam edecek.”

Aynı duyuruda OFAC, Ukrayna uyruklu Yaroslav Vasinskyi ve Rus uyruklu Yevgeniy Polyanin’in birden fazla ABD devlet kurumuna ve özel sektöre yönelik fidye yazılım saldırılarının bir parçası olduğunu iddia etti. Hazine Bakanlığı’nın eylemlerinin bir parçası olarak, ABD’de ikamet edenlerin Vasinskyi, Polyanin, Chatex ve tüm ilişkili kuruluşlarla işlem yapmaları yasaktır veya kendileri yaptırım eylemi veya yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler.

Dışişleri Bakanlığı, Sodinokibi/REvil fidye yazılımı grubunda “kilit liderlik pozisyonunda” bulunan herhangi birinin yerini gösteren bilgi için 10 milyon dolar ödül vereceğini duyurdu. Buna ek olarak, büyük bir fidye yazılımı saldırısı başlatmaya çalışan herkesin tutuklanmasına veya mahkum edilmesine yol açan 5 milyon dolarlık bir ödül verecek.

ABD Başsavcısı Merrick Garland, bugün düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığı’nın Ağustos ayında Vasinsky’yi kişisel bilgisayarları hacklemedeki rolü ve fidye yazılımı saldırıları için ödeme talep ederek kara para aklama planı yapmakla suçladığını söyledi. Başsavcıya göre, Polonya makamları Ekim ayında Vasinsky’yi tutukladı ve Vasinsky ABD’ye iadesini bekliyor. Buna ek olarak, Adalet Bakanlığı, sorumlu olduğu iddia edilen 3.000 fidye yazılımı saldırısından 6.1 milyon dolarlık kripto para ele geçiren Polyanin aleyhinde benzer bir iddianame açıkladı.

Garland, “Beş ay içinde ikinci kez, ulusötesi bir suç grubu tarafından dağıtılan fidye yazılımlarının dijital gelirlerine el koyduğumuzu duyurduk” dedi. “Bu son olmayacak – ABD hükümeti tüm fidye yazılımı ekosistemini agresif bir şekilde takip etmeye ve ulusumuzun siber tehditlere karşı direncini artırmaya devam edecek.”

Başkan Joe Biden yönetiminde, kritik ABD altyapısına yönelik fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele önemli bir sorun oldu. Haziran ayında, bir hükümet görev gücü, Colonial Pipeline sistemine yapılan bir saldırının ardından fidye ödemek için kullanılan 2 milyon dolardan fazla kripto paraya el koydu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala