Bitcoin HaberleriHaberler
Trend

ABD’li Bitcoin Madenciliği Şirketi, ‘0’ Atıklı Yeni Bir Üretim Yöntemi Bulduğunu İddia Ediyor

Bitcoin madenciliği için gereken muazzam miktarda güç, dijital metayı yaratmak için gereken enerjinin, onunla bağlantılı potansiyel çevre sorunlarına değip değmeyeceği konusunda bir tartışma yarattı.

Öte yandan, Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre, Batı Pennsylvania‘daki bir şirket, bulundukları alanı temizlemek için kripto para madenciliğini benimseyecek bir yöntem keşfettiklerini iddia ediyor.

Stronghold Digital Mining (NASDAQ: SDIG), onlarca yıllık kömür santrallerinin atıklarını kullanarak Bitcoin madenciliği yapan yüzlerce süper bilgisayarı çalıştıran enerji üretiyor.

Stronghold CEO’su Greg Beard şunları söyledi:

“Bitcoin madenciliği ağının kendisi dünyadaki en büyük merkezi olmayan bilgisayar ağıdır ve güce aç, bu nedenle Bitcoin madenciliği ve bir elektrik santralini birlikte bulmak çok mantıklı.”

Bitcoin madenciliğinde atıklar nasıl kullanılıyor?

Güç üretmek için yakılan kömürün bir yan ürünü, kanserojen olarak kabul edilen ağır metalleri içerdiğinden, yeraltı suyuna sızma ve akarsulara zarar verme potansiyeline sahip olan kömür külü olarak bilinir.

Kömür külü komşu bir madenden toplanıyor ve Stronghold’un sahibi olduğu ve işlettiği bir atık kömür işleme tesisinde işleniyor. Daha sonra, kömür külü atığın geri kalanından ayrıştırılıyor ve şirketin Bitcoin madencilik operasyonuna güç sağlamak için kullanılan enerjiyi oluşturmak amacıyla yakıldığı bir kazan dairesine gönderilmeden önce presleniyor.

Stronghold Digital Mining’in eş başkanı Bill Spence; “Bunun kripto için mükemmel bir niş olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bitcoin’in enerji tüketimini ve çevresel etkisini çevreleyen tartışmalara rağmen Finbold, 25 Ocak 2022’de yayınlanan ve BTC‘nin 2021’de dünya karbon dioksit (CO2) emisyonlarının yalnızca %0,08‘ini oluşturduğunu belirten bir çalışmadan alıntı yaparak; “bu, ağın hedeflenen noktaları anlamına geliyor. Enerji kullanımı bazı kaynaklarca abartılmış görünüyor” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Japon Kripto Borsaları, Yabancı Borsalarla Rekabete Girme Planları Yapıyor

Bitcoin madenciliğinin özeti

Bitcoin’i üreterek elde etmek için madencilik olarak bilinen bir yöntem kullanılır. Madencilik, bilgisayarların Bitcoin şeklinde verilen sanal para birimi karşılığında karmaşık bulmacaları çözmesini gerektirir. Bu makinelere çalıştırmak için önemli miktarda enerjiye ihtiyaç vardır.

Dijital varlığın popülaritesi arttıkça, giderek daha fazla kişi geleneksel olmayan yöntemler kullanarak Bitcoin madenciliği yapıyor. Özellikle, bir kripto meraklısı kısa süre önce 6kW güneş enerjili bir Bitcoin madencilik teçhizatı icat etti.

Geçen yıl New York‘ta tarihi bir elektrik santrali, Bitcoin almak yerine fazla enerji ile madencilik yapmayı tercih etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu