Kripto Para HaberleriHaberler

ABD’de Demokratlar, Kripto Özelinde Bölünme Yaşıyor

Biden Yönetimi, kripto varlıkları düzenlemek amacıyla araştırmayı ileriye götüren bir yönetici emri çıkardı; ancak iktidardaki Demokrat Partili politikacılar dijital para birimi konusunda derinden ikiye bölünmüş durumda.

Demokratlar arasında fikir birliği olmaması, kripto para birimleri için ileriye dönük bir düzenleyici çerçevenin hala çok uzakta olabileceği anlamına gelebilir; ancak aynı zamanda kripto dostu temsilcilerin çalışmaları sayesinde nihai düzenlemelerin çok sert olmama ihtimalini de artırıyor. Kripto topluluğu, dijital varlık tartışmasında tekrar tekrar ortaya çıkan isimlere aşinadır.

Bir tarafta Demokrat Senatörler Elizabeth Warren ve Sherrod Brown gibi şiddetle kripto karşıtı politikacılar var ve yenilik yanlıları arasında ise Demokrat Kongre üyeleri Ritchie Torres ve Jim Himes gibi isimler.

Bölünme derinlere iniyor ve siyasi çekişmeler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir düzenleyici süreci daha da geciktirebilir.

Senatör Warren kısa süre önce dijital varlıkların yaptırımlardan kaçmak için kullanılmasını önlemek için kripto borsalarını kısıtlayan bir yasa tasarısı hazırladı. Bununla birlikte, bireysel Ruslar yapsa bile, Rusya’nın yaptırımları atlatmak için kripto para birimlerine geçmeyeceği yaygın olarak bildirildi.

Warren, Hazine’ye sektöre daha fazla baskı yapılması çağrısında bulunan mektuplarla kripto savaşına devam etti. Raporlara göre, yakın zamanda bankacılık sistemini de eleştirdi ve referansları arasına kripto paraları ekledi:

“Ancak, dolandırıcıların ve teröristlerin sıradan tüketicilerle karıştırıldığı ve kimsenin bir işlemin diğer tarafında kimin olduğunu söyleyemediği, düzenlenmemiş, doğrulanmamış bir sistemi ikame etmek güvenli bir ikame değildir.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Merakla Beklenen FED Faiz Kararı Açıklandı!

Neyse ki, bazı Demokrat milletvekilleri kripto endüstrisini ve bunun ABD finansal sistemine getireceği yeniliği destekliyor. Böyle politika yapıcılardan biri olan New York temsilcisi Ritchie Torres, “İnternet ve finansın kökten merkezden uzaklaştırılması projesi bana son derece ilerici bir neden olarak geliyor” diyerek şunları ekledi:

“Hiçbir teknolojiyi asla en kötü kullanımıyla tanımlamamalısınız… Kriptoda fidye yazılımdan daha fazlası var, tıpkı kara para aklamadan daha çok para olması gibi.”

New Jersey’i temsil eden Demokrat Josh Gottheimer, kripto para birimlerini ve sabit paraları düzenleme planlarını zorladı. Geçen ay, “kripto para biriminin genişlemesinin ekonomimiz için muazzam bir potansiyel değer sunduğunu” belirterek, Stabilcoin Yenilik ve Koruma Yasasını öne sürdü.

Dört Demokrat, 16 Mart’ta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na gönderilen iki taraflı bir mektuba isimlerini yazdı. Mektubu, Gottheimer ve Torres, Florida temsilcisi Darren Soto ve Massachusetts Kongre Üyesi Jake Auchincloss ile birlikte imzaladılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu