Finans HaberleriHaberler

ABD Şubat Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı!

Son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamlarının görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri'nde Şubat ayı enflasyon verileri açıklandı

ABD enflasyon oranı belirli tarihlerde açıklanıyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, ülkedeki enflasyonun 2022 Ocak ayında son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktığını ve fiyatların 1 sene öncesine göre yüzde 7.5 arttığını açıklamıştı.

Yatırımcıların gözü bugün ABD enflasyon verilerine ve Antalya’da Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov arasında yapılacak olan toplantıya çevrildi.

Beklentiler Ne Yöndeydi?

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarına göre, ülkedeki enflasyonda 1982‘den bu yana görülen en yüksek artış yaşandı.

TÜFE’ye göre, gıda endeksinin Aralık ayındaki yüzde 0.5‘lik artışın ardından Ocak ayında yüzde 0.9 arttığı, enerji endeksinin ise Ocak ayında yüzde 0.9 arttığı belirtildi.

Uzmanlar, tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 7,9 yükseliş bekliyordu. Ekonomistler, TÜFE artışlarının beklentileri aşmaya devam etmesi halinde, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından daha yüksek faiz oranları getirebileceğini, ancak enflasyon baskılarının hafifletilmesi için daha yavaş bir oran artış hızına yol açabileceğini belirtiyor.

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı

Son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamlarının görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde Şubat ayı enflasyon verileri açıklandı.

ABD enflasyon verileri aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 7,9 olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu