Kripto Para HaberleriHaberler

ABD Hazinesi, Kripto Para Şirketleri İçin Yönergeler Düzenledi

Bu yeni yönergeler, borsalar ve madencilerden büyük finans kurumlarına kadar kripto alanındaki çoğu aktör için geçerli olacak.

ABD hazinesinin yönergeleri, kripto alanında bir baskıyı takip ediyor. Düzenleyici kurumlar endüstri çapında çeşitli değişiklikler üzerinde kafa yoruyor ve siber güvenlik protokollerini artırıyorlar.

Eski üst düzey Hazine danışmanı Ari Redbord, “Bu, fidye yazılımlarına yönelik uyumlu bir çabanın başlangıcı” ifadelerini kullandı.

Redbord’a göre, Hazine Dış Varlıklar Kontrol Dairesi, yönergeleri oluştururken yaptırım-uyum ilke ve uygulamalarını göz önünde bulundurdu. Ayrıca, söz konusu yönergelerin birçoğunun diğer iş alanlarında uzun süredir devam ettiğini, ancak şimdi özellikle kripto için uyarlandığını söyledi.

Yönergelerin temel özellikleri şunları içeriyor:

  • Yaptırım altındaki ülkelerden gelen IP adreslerinin tanımlanması ve engellenmesine yardımcı olmak için coğrafi konum araçları.
  • Yaptırım uygulanan taraflarla kripto para işlemlerinin tespiti ve araştırılması için işlemlerin izlenmesi.
  • Son olarak, Hazine’nin yaptırım birimi kara listeye yeni bir kripto adresi eklerse, işlemlerde “geriye bakma” dönemi.

Bunun yanında Hazine’nin Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), kara para aklama karşıtı yasa verilerindeki fidye yazılımı eğilimlerini belirleyen bir belge de yayınladı.

Siber güvenlik, fidye yazılımı ve kripto uyumluluğu 

ABD Adalet Bakanlığı kripto para suçları için bir “ uygulama ekibi ” oluşturduğunu duyurdu. Ekibin birincil odak noktası, kara para aklama ve uyuşturucu satışlarıyla ilgili kripto pazarlarını ve dijital para birimlerini hedef alan suçlulardı.

Ayrıca Biden yönetimi, siber güvenlik ve fidye yazılımı araştırmaları konusunda daha yoğun gözetim için çağrıda bulundu. Senatör Elizabeth Warren, Ekim ayında bu tür saldırılardan etkilenenlere yetkilileri bilgilendirme yükümlülüğü veren “ Fidye Yazılımı İfşa Etme Yasası ” taslağı hazırladı . 

Siber güvenlik protokollerine ilişkin artan farkındalığın yanı sıra, yönergeler, yeni düzenlemeler yürürlüğe girdikçe kripto merkezli işletmeleri daha iyi uyumluluk süreçlerine yönlendirecektir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala