HaberlerKripto Para Haberleri

ABD Hazine raporu, riskleri ele almak için stablecoin mevzuatına ‘acil ihtiyaç duyulduğunu’ söylüyor

Grup, stabilcoin ihraççılarının, eyalet ve federal olarak kiralanmış bankalar da dahil olmak üzere sigortalı mevduat kurumlarıyla aynı standartlarda tutulması gerektiğini söyledi.

ABD Hazinesi, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu veya PWG, Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki stablecoin ihraççılarının bankalara benzer “uygun federal gözetime” tabi olması gerektiğini öne süren bir rapor yayınladı.

Para Birimi Denetçiliği Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu ile grubun 1 Kasım tarihli ABD Hazinesi raporu, Kongre’nin “ödeme stabilcoinlerinin tutarlı ve kapsamlı bir temelde uygun federal ihtiyatlı gözetime tabi olmasını sağlamak için derhal harekete geçmesi” gerektiğini söyledi. Devlet kurumları, müşterilerin mevduatlarını korudukları ve “banka başarısızlığı durumunda olası olumsuz sistemik etkileri” sınırladıkları için, stabilcoin ihraççılarının, eyalet ve federal olarak yetkilendirilmiş bankalar ve tasarruf birlikleri de dahil olmak üzere sigortalı mevduat kurumlarıyla aynı standartlarda tutulması gerektiğini söyledi.

Rapor, hangi federal ajans stablecoin ve dijital varlık ticaretinin düştüğünü belirtmedi, ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC’in yanı sıra Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu veya CFTC‘nin “geniş uygulama, kural koyma ve gözetim yetkililerine” sahip olduğunu söyledi. kripto alanındaki bu tür işlemleri ve şirketleri ele almak. Bununla birlikte, PWG, alan geliştikçe stablecoin’lerle ilgili risklerin artacağını ve bazen SEC ve CFTC‘nin “düzenleyici çevresinin dışına” düşebileceğini öne sürdü.

Raporda, “Ödeme stabilcoinleri gelişmekte olan ve hızla gelişen bir finansal varlık türü olduğundan, mevzuat düzenleyicilere gelecekteki gelişmelere yanıt verme ve çeşitli organizasyon yapılarındaki riskleri yeterince ele alma esnekliği sağlamalıdır” dedi.

Grup, bu mevzuatın “ödeme stabilcoin düzenlemelerinin yarattığı ihtiyati riskleri kapsamlı bir şekilde ele almak için acilen gerekli olduğuna” inandığını söylese de, federal kurumların Kongre hareket etmeyi seçtiği takdirde ve ne zaman karar verirse kripto alanındaki riskleri ele almak için yetkilerini kullanmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Kongre eylemi başarısız olursa, PWG, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin stablecoin’ler için ek düzenleyici standartlar oluşturmak için adım atmasını tavsiye etti.

Rapora yol açan tartışmalara kripto alanındaki birçok stablecoin ihraççısı ve şirket katıldı. PWG borsa listesi, Coinbase ve Gemini’nin yanı sıra stablecoin ihraççıları Tether, Paxos ve Diem Association’ı içeriyordu.

Hazine raporunun yayınlanması, ABD devlet kurumları arasında stablecoin’ler üzerinde görünüşte bir yasal çekişme savaşının ardından geliyor. Eylül ayında Gary Gensler, hem SEC hem de CFTC’nin stabilcoinlerin düzenlenmesi ve uygulanması konusunda kongre yardımından fayda sağlayacağını ima etti, ancak Bloomberg’in müteakip raporu SEC’in mevzuat önerme ve endüstriyi denetleme konusunda dizginleri aldığını öne sürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala