Kripto Para HaberleriHaberler

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), Emeklilik Planlarındaki Kripto Riskleri Konusunda Uyardı

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), 401(k) yatırımcılarına kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklarla uğraşırken dolandırıcılık, hırsızlık ve finansal kaybı “önemli riskler” olarak nitelendirerek “aşırı dikkatli olmalarını” söyledi.

Perşembe günü yayınlanan bir uyumluluk raporunda DOL, 401(k) kripto para birimlerine maruz kalmalarını artırmak isteyen işverenlere, şirket sponsorluğundaki emeklilik hesaplarında herhangi bir önemli kripto yatırımının yasal dikkat çekebileceğini belirterek sert bir uyarıda bulundu.

401(k), çoğu Amerikalı işveren tarafından sunulan, vergi avantajlarını ve uzun vadeli finansal güvenceyi kabul edenlere genişleten bir emeklilik tasarruf planıdır.

401(k) yatırımlarını çevreleyen mevzuatla ilgili olarak, 1974 tarihli Çalışan Emeklilik Gelir Güvenliği Yasası (ERISA), 401(k)’ye hangi varlık sınıflarının dahil edilmesi gerektiğini ayrıntılı olarak açıklamamaktadır. Bununla birlikte, mütevelli heyetlerine, “büyük kayıp risklerini en aza indirmek için” yatırım tercihleri ​​yaparken “ihtiyatlı bir kişinin göstereceği özen, beceri, sağduyu ve özeni göstermeleri” talimatını verir.

ERISA ayrıca, herhangi bir zararı daha da azaltmak için tüm yatırımları sürekli olarak izlemek için mütevelli heyetlerine yasal bir yükümlülük getirir. Bu, kripto para birimleri gibi son derece değişken varlıkların, 401(k) yatırımları açısından giderek daha belirsiz hale gelebileceği anlamına geliyor.

Son DOL duyurusu, geçen yıl Haziran ayında Coinbase ile stratejik bir ortaklık açıklayan ForUsAll Inc. dahil olmak üzere 401(k) sabit emeklilik hesabı için bir yatırım seçeneği olarak kriptoyu pazarlamaya başlayan finansal hizmetlerin sayısı arttığı için geldi.

Uyum raporuna eşlik eden bir DOL blog yazısında, Çalışan Faydaları Güvenlik İdaresi (EBSA) Sekreter Yardımcısı Ali Khawar, mütevelli heyetlerine ihtiyatlı davranarak; “Amerikalı işçilerin ve ailelerinin emeklilik tasarrufları, yıllarca süren sıkı çalışmayı ve fedakarlığı temsil ediyor… ve [onlar] dikkatle korunmalıdır.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD Senatörleri Çin’in CBDC’si ve Rusya SWIFT Yaptırımları Konusunda Alarm Veriyor

Khawar, DOL’nin herhangi bir dijital varlık biçiminde uzun vadeli yatırımlar için önemli endişeleri olduğunu söylemeye devam etti:

“Ancak, kripto para birimleri tarihinin bu erken aşamasında, [DOL], katılımcıları kripto para birimlerine veya NFT’ler, madeni paralar ve kripto varlıkları gibi ilgili ürünlere doğrudan yatırımlara maruz bırakma planlarının kararlarıyla ilgili ciddi endişelere sahiptir.”

ABD Başkanı Joe Biden‘in kripto para birimleriyle ilgili son yürütme emri, dijital varlıklara yapılan yatırımlarla ilişkili risklerin altını çizerken, kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklarla ilgili gerçek düzenleyici netlik henüz formüle edilmedi ve yatırımcıların dijital varlıklarıyla neler yapıp yapamayacağına dair kafa karışıklığını artırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu