HaberlerKripto Para Haberleri

ABD altyapı düzenlemesindeki ‘cezai suç tüzüğü’ sağlıklı kripto davranışını dondurabilir

ABD Temsilciler Meclisi, politika yapıcıları ve sektör paydaşlarını ülke genelinde bölen 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısını onayladı. Şimdi geriye kalan, Başkan Biden‘ın yasaya imzalaması.

Bununla birlikte, durumun gerçekliği, faturadaki belirli bir hükmün onlar için ne anlama geldiğini anlamaya çalışan kripto yatırımcılarını ve girişimcilerini vuruyor.

Soru Listesi

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, endişesini dile getiren ilk kişilerden biriydi ve tweet attı:

Altyapı tasarısındaki 6050I hükmü, doğru adladıysam bir felaket gibi görünüyor.

ve ekledi:

Ekibimiz, sonuçların tam olarak ne olduğunu anlamak için konu üzerinde daha fazla araştırma yapıyor.

Bu arada, Kripto İnovasyon Konseyi, memnuniyetsizliğini dile getirmek için bir bildiri yayınladı. Aslında, CCİ ilk olarak madenciler ve geliştiriciler gibi diğer tarafların katı bir şekilde “komisyoncu” olmasalar bile düzenlemelere tabi olabileceğine dikkat çekti.

Ardından, gereksinimler nedeniyle ortaya çıkabilecek “gereksiz finansal gözetimi” kınadı. Son olarak, CCİ Kongre’den daha fazla netlik talep etti.


Paniğe gerek var mı?

Tasarıdaki ana FUD kaynağı, ABD Vergi Kanununun bir parçası olan 6050I’dir. Bu bölümde yapılacak olası bir değişiklik, “dijital varlıkları” alan kişileri, gönderenin kişisel bilgilerini toplamaktan, saklamaktan ve belirli bir zaman dilimi içinde hükümete bildirmekten sorumlu hale getirebilir.

Tasarı yasalaşırsa, kurallar 2023’ten itibaren yürürlüğe girebilir. Bağımsız avukat Abraham Sutherland’ın 6050I hakkındaki raporu şöyle açıkladı:

“6050I Bölümünde önerilen değişiklik, geniş bir senaryo yelpazesinde, 10.000 doların üzerinde dijital varlık alan “herhangi bir kişinin”, gönderenin Sosyal Güvenlik numarası da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini doğrulaması ve içinde hükümete bir rapor imzalaması ve 15 gün içinde sunması gerektiğini belirtiyor. Buna uyulmaması zorunlu, para cezası ile sonuçlanabilir ve beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.”

KYC gerekliliklerinin DeFi’nin standart ilkelerini ihlal ettiğini söylemeye gerek yok. Kripto alıcıları uymak isteseler bile, gerekli bilgileri doğrulamanın ve hatta toplamanın uygun bir yolu olmayabilir.

Bu, kripto endüstrisindeki “borç verenler, bahisçiler, pazar yeri müşterileri, şirketler, tüccarlar, yatırımcılar ve daha fazlası” kişilerin uymadıkları için hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecekleri anlamına geliyor.

10.000 ABD doları eşiğinin üzerine ve altına kolayca hareket edebilen oldukça değişken varlıklara ne dersiniz? Gördüğümüz gibi, Coinbase’in bile biraz daha araştırma yapması gerekiyordu.

Gizlilik vs sessizlik

What Bitcoin Did podcast’inin bir bölümünde sunucu Peter McCormack, gereksinimleri “gizlilik istilası” olarak nitelendirdi. CCİ’nin mektubu da bu duyguyu yansıtıyor gibiydi.

Peki, ne yapılabilir? Özetlemek gerekirse, Sutherland’ın raporu şunları söyledi:

“Dijital varlıkların kullanıcıları için ağır suçlar oluşturan bir yasa, sessizce bir harcama faturasına eklenmemeli, açıkça tartışılmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala