Kripto Para HaberleriBitcoin HaberleriHaberler

ABD Adalet Bakanlığı, Hamas’ın Kripto Bağışları Almasını Engellemeye Çalışıyor

Son raporlara göre, Hamas‘ın kripto para fonlama ağı çalışmaya devam ediyor. ABD Adalet Bakanlığı 2020’de ağı bozdu; ancak organizasyonu durduramamış gibi görünüyor.

ABD Adalet Bakanlığı Hamas’ı Engelleyemiyor

Hamas, araştırma analisti Joe Truzman‘ın bir tweet’inde açıklandığı gibi, yasadışı Bitcoin ağını işletmeye devam ediyor. Hamas’ın kripto para birimleri aracılığıyla para toplama çabası ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından boşa çıkarıldı; ancak mesajlar Hamas’ın hala bitcoin bağışları için çağrıda bulunduğunu gösteriyor.

Mesaj, yaklaşık 180.000 takipçisi olan Telegram kanalında yayınlandı. Kuruluş, takipçilerinden sahip olduğu bir adrese BTC göndermelerini istedi. ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas’ın, ABD hükümetinin çabalarına rağmen kripto para birimi fonlama ağında ısrar ettiği açık.

ABD Adalet Bakanlığı, grubun çeşitli ağların bulunduğu fon sağlama araçlarını yıkmak için Ağustos 2020’de harekete geçti. DoJ, para aklamak amacıyla kullanılan 150 kripto para hesabına el koymak için IRS, HSI ve FBI ajanlarıyla birlikte çalıştı.

Hamas örgütü, finansman sorunlarına uzun vadeli bir çözüm olarak gördüğü kripto paraların kullanımına ilk olarak 2019 yılında yöneldi. İsrail hükümeti, yasadışı faaliyetleri ve işlemleri engellemek için gözetim teknikleri kullanıyor ve Aralık 2021’in sonlarında 800.000 doların üzerinde kripto paraya el koydu. Bunu, terör gruplarıyla ilgili 12 kripto hesabına el konulması izledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Fidelity Yöneticisi, Kripto Piyasasını 1990’ların Emtia Patlamasına Benzetti

Hükümetler bir kaçış yolu olarak kriptoya karşı temkinli

Kripto para yasaları ve kısıtlamaları aşmak için etkili bir kaynak haline geldiğinden, hükümetler yasa dışı faaliyetlere ve finansmana karşı sert önlemler alıyor. Bu anlatı ilk olarak bu yıl Kanadalı kamyon şoförü konvoyu hükümetin kripto üzerinde finansal kısıtlamalar içeren bir acil durum emri uyguladığını gördüğünde gündeme geldi.

Rusya‘nın kendisine uygulanan ekonomik yaptırımların etkilerinden kaçınmak için kripto kullanma potansiyeli hakkında da yoğun bir tartışma var. Avrupa Birliği, yaptırımların kripto para birimleri içerdiğini ve birçok hükümetin de aynı şeyi yaptığını, yani kripto para birimini finansal değerlendirmelerine dahil etmeyi sağladığını söylemeye devam etti.

Kripto varlıklarının çoğu, Rusya gibi benzersiz durumlarda hükümetler tarafından verilen hesapların kullanımını kısıtlama veya dondurma ile ilgili emirlere uyar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu