Kripto Para HaberleriHaberler

40’tan fazla dijital para birimi ETF’si ABD düzenleyici onayını bekliyor

Rakipler, ABD merkezli ilk Bitcoin ETF'nin bu ayın başlarında piyasaya sürülmesinden sonra hızla davayı takip ediyor.

40’tan fazla kripto para borsasında işlem gören fon veyaETF, Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart tarafından alınan bir Bloomberg Terminal ekran görüntüsüne göre, şu anda ABD‘de listelenmeyi bekliyor. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi büyük kripto para birimleri rekor fiyat seviyelerinde sallanırken, fon yöneticileri yatırımcılardan gelen talebi karşılamak için çabalıyor gibi görünüyor.

Kaynak, dördünün Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu veya SEC tarafından zaten onaylandığını belirtti. Bunlardan en dikkate değer olanı, 21 Shares ve ARK Invest tarafından ortak bir çabayla oluşturulan Ark 21Shares Bitcoin ETF’dir.

En son fon başvuruları 27 Ekim’de AXS Investments‘tan geldi. Bunlar sırasıyla AXS Bitcoin Strategy ETF ve AXS Short Bitcoin Strategy ETF‘dir. Bekleyen fonların büyük çoğunluğu BTC’yi doğrudan veya vadeli işlemlerini ve türevlerini satın almak istiyor. Birkaç fon, karma bir strateji üzerinde çalışır, varlıklarının yalnızca bir kısmını BTC’ye koyarken geri kalanını ABD merkezli hisse senetlerine veya blok zincir hisse senetlerine dağıtır. Bununla birlikte, ETH’nin performansını eşleştirmeye odaklanan üç fon da var. Bunlar VanEck Ethereum Trust, Wisdomtree Ethereum Trust ve Kryptcoin Ethereum Trust. Üçü de bu yılın başlarında dosyalandı ve şu anda onay bekliyor.

SEC’in ABD’de bu tür finansal ürünlere izin vermesi sekiz yıl sürdü ve şimdiden yatırımcılar arasında önemli bir popülerlik kazandılar. Bu ayın başlarında, Proshares Bitcoin Strategy ETF, ülkede listelenen ilk kripto ETF oldu. Yayınlandığı tarihte, fonun yönetim altındaki toplam varlıkları 2 milyar doları aştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala