Bitcoin HaberleriHaberler

2. ABD Bitcoin Vadeli ETF’si Bugün Ticarete Başlıyor

ABD’deki ikinci Bitcoin vadeli işlem borsası fonu (ETF) olan Valkyrie Bitcoin Strateji Fonu bugün işlem görmeye başlarken, VanEck’in yine bu hafta onay alan Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin önümüzdeki hafta başlarında piyasaya çıkması bekleniyor.

ABD’nin ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si olan ProShares Bitcoin Strategy Fund, Salı günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı ve ilk gününde rekor kırdı

İşlem hacmi ilk gününde yaklaşık 1 milyar ABD Dolarına ulaştı ve Bloomberg analisti Eric Balchunas’a göre varlık bazında ETF’lerin ilk %30‘unda yer alıyor. 

CoinGecko verilerine göre, ProShares ETF’nin ilk çıkışı, Çarşamba günü 67.000 ABD dolarının hemen üzerinde işlem görmeye başladığında BTC’yi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmaya yardımcı oldu.

Şimdi, ülkenin ikinci Bitcoin bağlantılı ETF’si olan Valkyrie Bitcoin vadeli işlemleri ETF’nin bugün BTF kodu altında Nasdaq’ta işlem görmeye başlaması planlanıyor. Bu da, ProShares gibi Bitcoin spot ETF’sinden oldukça farklı olan veya doğrudan dijital varlığın kendisine yatırım yapan bir Bitcoin vadeli ETF’sidir .

VanEck’in Bitcoin vadeli ETF‘si de önümüzdeki haftanın başlarında piyasaya sürülecek. Çarşamba günü VanEck, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay damgasını aldığını belirten ETF’nin geçerlilik sonrası başvurusunu yayınladı. 

Dosyaya göre, fon 23 Ekim’den sonra alım satım için yeşil ışık yaktı. Cumartesi olduğu için fonun Pazartesi veya önümüzdeki hafta başında NYSE’de yayınlanması beklenebilir.

Birden fazla Bitcoin vadeli ETF’si, alım satıma başlamak adına son onay için sırada bekliyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler Ağustos ayında SEC’in Bitcoin vadeli sözleşmeleriyle bağlantılı ETF’leri onaylamayı potansiyel olarak düşüneceğini söyledikten sonra Bitcoin vadeli ETF’leri hızla art arda onay almaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala